Ikona zámek Členská sekce Napište mi Ikona e-mail

Finance v podnikání: 5 klíčových tipů (nejen) pro začínající podnikatele

Finance v podnikání: 5 klíčových tipů (nejen) pro začínající podnikatele

Začínat s vlastním podnikáním je vzrušující dobrodružství plné příležitostí a výzev. Je to životní cesta, která i přes možná úskalí stojí za to. Jedním z klíčových aspektů úspěchu Vašeho podnikání jsou finance a jejich správa.

Správné finanční řízení může udělat zásadní rozdíl mezi růstem a stagnací. Mezi pohodou a neklidem. Pokud jste (nejenom) začínající podnikatel, zde je pět praktických tipů, které Vám pomohou lépe porozumět financím a lépe je zvládnout ve svém podnikání.

  1. Sledujte a plánujte své výdaje: Prvním krokem k úspěšnému finančnímu řízení je pečlivé sledování Vašich výdajů. Vytvořte si přehledný seznam nákladů, včetně nájemného, dodavatelů, marketingu a dalších provozních nákladů. Následně vytvořte rozpočet, který Vám umožní lépe plánovat a kontrolovat Vaše výdaje. Poslouží k tomu prostá excelová tabulka či spousta dnes již existujících mobilních aplikací zdarma. Znalost Vašich výdajů lépe pomůže pochopit povahu Vašich příjmů, nastavení cash-flow podnikání a také Vás dovede ke správnému nastavení Vašich marží u produktů nebo služeb, které poskytujete.
  2. Oddělte osobní a podnikové finance: Je klíčové oddělit osobní finance od těch podnikatelských. Otevřete si samostatný bankovní účet pro Vaše podnikání – v případě OSVČ Vám to výrazně pomůže s prvním bodem, usnadní daňové záležitosti a sníží cenu za zpracování daní. Pro firmy je to již nutnost. Tímto způsobem udržíte jasný přehled o podnikatelských a podnikových financí.
  3. Investujte do vzdělání: Finanční záležitosti v podnikání mohou být složité, ale není to nepřekonatelné. Investování času do vzdělání se vyplatí. Prozkoumejte základy účetnictví, finančního plánování a zpracování daní. Lze čerpat i z nepřeberného množství videí, např. na Youtube. Rovněž se obraťte na osoby, které Vám s finančním světem v podnikání mohou pomoci – například na finančního konzultanta. Na úrovni naši poradenské společnosti se celá řada konzultantů specializuje na podnikatele a firmy.
  4. Rozumně přistupte k zadlužení: Pokud zvažujete financování svého podnikání pomocí úvěru, buďte obezřetní. Zvažte, zda jde o opravdu nezbytný krok a zda budete schopni úvěr splácet. Než se rozhodnete, poraďte se s finančním konzultantem a nechte si od něho zjistit, jaký je možný nejlepší úrok a jakou nastavit splatnost. Na bankovním trhu spolupracujeme s 21 bankovními institucemi. Finanční konzultant Vám navíc pomůže právě i s rozvahou, zda úvěr vůbec potřebujete.
  5. Vytvořte si dostatečnou finanční rezervu a zajistěte si kompenzaci příjmů: K vytváření finančního „polštáře“ lze přistupovat již od začátku Vašeho podnikání. Správná rezerva je tak velká, aby zajistila zaplacení Vašich podnikatelských a nutných osobních výdajů na alespoň 2-3 měsíce. Takový finanční „polštář“ Vám přinese klid a možnost se o to více plnohodnotně a naplno soustředit na rozvoj Vašeho podnikání, budování obchodních kanálů a další věci s podnikáním spojené. Nezapomeňte i na správně nastavené životního pojištění, která by Vám v případě nemoci či úrazu poskytlo kompenzaci Vašeho příjmu ve formě pojistného plnění. Na pojistném trhu spolupracujeme v tomto ohledu s téměř všemi pojišťovnami.

Držíme Vám palce na Vaší cestě podnikáním.


Další články

zobrazit všechny články
Dětské účty a spoření: Jak vychovávat finančně gramotné děti?
25
Zář

Dětské účty a spoření: Jak vychovávat finančně gramotné děti?

V dnešní době je klíčové naučit děti správnému zacházení s penězi již od útlého věku. Zlepšení finanční gramotnosti u dětí je investicí do jejich budoucnosti. S dostatečným porozuměním a podporou mohou děti vybudovat silný finanční základ, který jim pomůže dosáhnout finanční nezávislosti a úspěchu v dospělosti.

Smrt a finance
11
Zář

Smrt a finance

Naši nejbližší, a koneckonců i my sami, tu jednoho dne nebudeme, ale to, co po nás zůstane, bude čekat na ty, kteří nás přežijí. Je to smutná kapitola finančního portfolia, ale stejně jako u jiných aspektů života je potřeba se s ní smířit a připravit se na ni.

Numismatika a sběratelství jako investice
28
Srp

Numismatika a sběratelství jako investice

Sběratelství jako investice? A je vůbec možné, aby se ze sběratelství stala dobrá investice? Každý z nás v životě pravděpodobně již něco sbíral – obzvlášť na našem území jsou v dětství a dospívání sbírky známek, mincí či hokejových kartiček poměrně časté. Sběratelství je hezký koníček. Propojuje zájem o určitou oblast s budováním vlastní osobní sbírky a jejím rozvíjením v čase. Některé oblasti sběratelství v sobě navíc nesou i investiční potenciál, a právě o jedné z těchto oblastí – numismatice, je tento článek.

Napište mi